تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


واحد ارتباطات علمی شورای تخصصی حوزوی خبر داد؛

حجه الاسلام و المسلمین پیروزمند : سخن گفتن از دین در کنار فرهنگ اشتباه ادبیات جامعه شناسی امروز است


حجت الاسلام و المسلمین پیروزمند گفت: سخن گفتن از دین در کنار فرهنگ یکی از اشتباهاتی است که در ادبیات جامعه شناسی موجود، ما را در این ورطه انداخته است.
به گزارش واحد ارتباطات علمی شورای حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پیروزمند با بیان اینکه برای دستیابی به نظریه فرهنگ دینی، باید به سه سوال اصلی  چیستی فرهنگ،  چگونگی پیدایش و تغییرات فرهنگ و نسبت دین با آن پاسخ گفته شود، بیان کرد: پاسخ این سه سوال، بر بنیاد دین شناسی و جامعه شناسی استوار است.
وی ادامه داد: در بنیاد دین شناسی گستره و قلمرو دین، نسبت مدیریت دین با جامعه و پیدایش و تغییرات جامعه به خوبی مشخص می¬شود. وقتی این معنا مشخص شد، به دلیل اینکه فرهنگ یکی از ابعاد مهم جامعه است و نظریه¬ای که نسبت به تغییرات و پیدایش جامعه دست پیدا می¬کنیم، سایه این نظریه است که روی چیستی و تغییرات فرهنگ می¬افتد.
عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم افزود:  بنابراین نظریه فرهنگی باید از یک نظریه بالاتری در خصوص فلسفه جامعه شناسی –اسلامی پیروی کند. از منظر دین شناسانه یک رکن نظریه فرهنگی و از منظر جامعه شناسی اسلامی رکن دیگری از نظریه فرهنگی به دست می¬آید.
حجت الاسلام والمسلمین پیروزمند در مصاحبه با دبیرخانه شورای تخصصی حوزوی با تاکید بر اینکه باید این دو ، زمینه را فراهم می کند تا در مورد چیستی و چگونگی تغییرات فرهنگ سخن بگوییم، اظهار کرد: در نظریه¬های فرهنگی که در دوران معاصر مطرح می¬شود، سه رویکرد متمایز از هم وجود دارد: یک رویکردی است که متاثر از این نظریه¬های جامعه شناسی، تحولات فرهنگ را تقریبا جبری قلمداد می¬کند و نظریه دیگر این است، که شکل گیری و تغییرات فرهنگ را تحت تاثیر برآیند تمایلات توده مردم قلمداد می¬کند. هر دو نظریه با نواقص جدی رو به هستند و مهمتر اینکه با اندیشه دینی سازگار نیستند.
وی تصریح کرد: با پشت سر گذاشتن این دو نظریه ، موضوع مهم در خصوص پیدایش و تغییر فرهنگ این است که عرصه فرهنگ، عرصه محدود و در عرض دین قلمداد نمی¬شود. سخن گفتن از دین در کنار فرهنگ یکی از اشتباهاتی است که در ادبیات جامعه شناسی موجود، ما را در این ورطه انداخته است.
حجت الاسلام والمسلمین پیروزمند در پایان مصاحبه با دبیرخانه شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: اگر از منظری که بحث شد به فرهنگ نگاه کنیم باید این نظریه و ایده را تعقیب کنیم، که دین چتری است که مجموع عرض و طول فرهنگ را پوشش و تحت تاثیر خود قرار می¬دهد، البته با این ملاحظه که فرهنگ سطوحی دارد و تاثیر دین در سطوح فرهنگ یکسان نخواهد بود.
كد خبر:38894
منبع خبر:واحد ارتباطات علمی شورای تخصصی حوزوی
تاريخ خبر:1395/10/20