تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا:

تکلیف نظریات غربی با فرهنگ جامعه اسلامی مشخص شود


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ورود نظریات رایج غربی در علوم انسانی بر لزوم تعمق بیشتر علمی و فرهنگی در این رابطه تاکید کرد.
حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا پارسانیا در مراسم افتتاحیه سومین دوره طرح گفتمان علوم انسانی در تالار غدیر مرکز همایش‎های دفتر تبلیغات اسلامی با ذکر این مطلب که لین طرح، فرصتی برای دانشجویانی است که در حوزه علوم انسانی وارد می‎شوند، گفت: دانشجویان در این طرح نظریه‌هایی را فراگرفته و به شکل کاربردی فرا می گیرند؛ این طرح به دنبال آن است که درباره دانشی که به دنبال فراگرفتن آن هستیم نیز اندیشه کرده و در حقیقت به دانش خود، علم داشته باشیم.

وی افزود: این طرح به نوعی خلائی در عرصه علوم انسانی بود و به همین دلیل در این عرصه به دنبال آن هستیم که بدانیم که عمر خود را هزینه چه چیزی میکنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) یادآورشد: در مراتب سلوک بیان می شود که برخی از اهل سلوک عمر خود را در یک مقام هزینه کرده و از مقالامات دیگر باز می ‏مانند؛ گاهی این خسران در علوم نیز شکل می گیرد که برخی عمر خود را در یک سری از مبانی و نظریات صرف کرده و از میدان های دیگر غافل می‎شوند.‏

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این دوره به ما می آموزاند که یک ارزیابی انتقادی در خصوص راهی که در پی طی کردن آن هستیم داشته باشیم و این ارزیابی که درباره علم است در یک نگاه کلی، از دو منظر رخ می‎دهد و هرکدام از این دو منظر در درون خود زوایای مختلفی دارد.

حجت السالام والمسلمین پارسانیا اظهارکرد: منظر اول آن است که به لحاظ منطقی و در صحنه حقیقت جستجو کنیم که این نظریه که در عرض نظریان دیگر مطرح شده است و موافق و مخالفان خود را دارد، حقیقت دارد؟

وی بیان کرد: منظر دوم آن است که باید مشاهده کنیم که این دانش وعلم، در عرصه جامعه خود، چه اثر و تعامل و ارتباطی دارد؛ این منظر، باب جامعه شناسی علم و معرفت را باز می کند و جامعه شناسان نیز از این منظر به علوم می نگرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) تصریح کرد: زاویه دیگر در این عرصه، فرهنگ است که عمدتا مغفول واقع می‎شوند؛ در اینجا باید به این مساله پرداخت که این علمی که درباره آن واکاوی میکنیم چه ارتباطی با فرهنگ دارد و یا در خود چه فرهنگی را پرداخته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جهان غرب، نظریات فرهنگی را در دورن خود شکل داده و برای نیازهای اقتصادی و سیاسی خود به کار گرفته است و به همین دلیل، هیچ گاه احساس چالش نکرده و نظریات را در خدمت نیازهای اقتصادی و سیاسی خود به کار گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا اظهار کرد: زمانی که نظریاتی از غرب وارد می شود باید نوع تعامل این نظریات با فرهنگ بومی و اعتقادی خود را مشخص کنیم؛ به این معنا که باید این نگاه فرهنگی را به خوبی در خصوص این نظریات تسری دهیم.

كد خبر:40391
منبع خبر:خبرگزاری رسمی حوزه
تاريخ خبر:1396/05/14