تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


حجت‌الاسلام‌والمسلمین میرکتولی:

شیوه‌های صحیح «امر به‌ معروف» در حوزه و دانشگاه بحث شود


عضو مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه :امر به‌ معروف و نهی از منکر به معنای فریاد زدن و اخم کردن نیست،

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مرتضی میرکتولی مهم‌ترین هدف قیام امام حسین(ع) را مسأله با اهمیت امربه‌معروف و نهی از منکر دانست و اظهار داشت: واجبی ک هم آن روز فراموش شده بود و هم امروز به دست فراموشی سپرده شده است.

عضو مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه با بیان این که مسأله امربه‌معروف و نهی از منکر یک تعریف و شاخصه معین و مشخص دارد، گفت: ما گمان می‌کنیم که اگر مطلبی از تلویزیون پخش شود و یا یک استاد مطلبی را در درس بگوید و یا یک سخنران روی منبر مطلبی را بگوید امربه‌معروف و نهی از منکر انجام شده است درحالی‌ که این‌ طور نیست.

وی اظهار داشت: نوشتن، گفتن و انتشار دادن به معنای امربه‌معروف و نهی از منکر نیست بلکه معرفی معروف و منکر است؛ امربه‌معروف یعنی دستور به کار خوب و نهی از منکر به معنی بازداشتن و جلوگیری از وقوع کار بد است و این مسأله ای است که برای خیلی از بزرگان هم هنوز مشخص نیست.

باید شیوه‌های صحیحی امربه‌معروف را در حوزه و دانشگاه بحث کنیم

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین میرکتولی با بیان این که کمترین مرحله نهی از منکر انکار قلبی است و انسان باید واقعاً در قلبش از وقوع منکر در جامعه ناراحت باشد، افزود: در مصادیق اجتماعی امربه‌معروف و نهی از منکر هم باید از ائمه(ع) الگو رفت و همان‌طور که امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نحوه صحیح وضو گرفتن را به آن پیرمرد آموزش دادند ما هم باید به بهترین روش امربه‌معروف و نهی از منکر کنیم.

وی بحث شیوه شناسی امربه‌معروف و نهی از منکر را بسیار مهم دانست و گفت: برخی از ما گمان می‌کنیم که امربه‌معروف و نهی از منکر به معنی فریاد زدن و اخم کردن است؛ درحالی‌که شیوه‌های صحیح امربه‌معروف و نهی از منکر را ما نه در حوزه و نه در دانشگاه بحث نمی‌کنیم.

برای امربه‌معروف باید عقلانیت مردم را اشباع کنیم

عضو مجمع عالی تفسیر حوزه علمیه با بیان این که برای امربه‌معروف و نهی از منکر زنان بدحجاب می‌توان به آن‌ها کتاب فلسفه حجاب هدیه داد، افزود: ما باید عقلانیت مردم را اشباع و اقناع کنیم و مردم را در قالب محبت، عقلانیت و منطق و ادب مردم را به سمت خوبی‌ها سوق دهیم و از اشتباهات و چالش‌ها بیرون بیاوریم.

وی با بیان این که شناسایی زمان و مکان امربه‌معروف و نهی از منکر هم بسیار مهم است، گفت: امام حسن(ع؟) هم در زمان خود در قالب صلح‌نامه با معاویه امربه‌معروف و نهی از منکر کرد و معاویه را مفتضح کرد، همان کاری که ما در برجام کردیم و آمریکا را مفتضح کردیم و بهانه جنگ را از آمریکا گرفتیم.

كد خبر:40796
منبع خبر:خبرگزاری رسا
تاريخ خبر:1396/07/17