تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


واحد ارتباطات علمی شورای تخصصی حوزوی ؛

مدیر پژوهش شورای تخصصی حوزوی عنوان کرد:


انتشار هفت جلد کتاب از پژوهش‌های انجام‌شده در شورای تخصصی حوزوی
مدیر پژوهش شورای تخصصی حوزوی با اشاره به اینکه از سال ۸۶ تا سال ۹۶ بالغ‌ بر ۵۵ پژوهش در شورای تخصصی حوزوی صورت گرفته است، از انتشار هفت جلد کتاب از میان این پژوهش‌ها در فاز نخست خبر داد.
دکتر محسن لبخندق با اشاره به انتشار هفت عنوان کتاب از پژوهش‌های انجام‌شده در شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار کرد: در سال‌های ۸۶ تا ۹۶، تعداد ۵۵ پژوهش در این شورا انجام‌شده که از میان آن‌ها در گام اول هفت پژوهش تبدیل به کتاب شده است.
وی ادامه داد: عنوان اولین کتاب، «آسیب‌شناسی فرهنگ دینی در نهاد آموزش عمومی» است که توسط دکتر علی ذوعلم عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی انجام‌شده و آماده چاپ‌ شده است. عنوان دومین کتاب، «سیاست‌های فرهنگی مبتنی بر وصیت‌نامه حضرت امام خمینی(ره)» است که این پژوهش توسط حجت‌الاسلام حاج سید جوادی انجام شده است.
مدیر پژوهش شورای تخصصی حوزوی از «درآمدی بر وحدت حوزه و دانشگاه» نوشته دکتر محمدرضایی عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران به‌عنوان کتاب سوم نام برد و ابراز کرد: کتاب چهارم تحت عنوان «مسئله شناسی بازنمایی روحانیت در رسانه‌های تصویری» است که آقای زالی از پژوهشگران همکار شورای تخصصی حوزوی در آن به تحلیلی بر چگونگی بازنمایی و شخصیت‌پردازی روحانیت در پاره‌ای از فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی در یک بازه زمانی مشخص پرداخته است.
دکتر لبخندق افزود: «تعاملات فرهنگ و اقتصاد» عنوان پژوهش دیگری است که دکتر عادل پیغامی عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق(ع) انجام داده‌اند و تبدیل به کتاب شده است، همچنین پژوهش «جنبش‌های نوپدید دینی، پیامدها و سیاست‌ها» مورد دیگری است که توسط محمدحسین کیانی از پژوهشگران همکار شورا انجام شده و به‌صورت کتاب به چاپ خواهد رسید.
وی گفت: مورد پایانی، «سیاست‌گذاری فرهنگی در سایر ملل» است که در آن نحوه سیاست‌گذاری فرهنگی در هشت کشور از چهار قاره جهان مورد بررسی قرارگرفته و به‌صورت کتابی آمادة عرضه می‌باشد.
مدیر پژوهش شورای تخصصی حوزوی با اشاره به اینکه موضوعات پژوهش‌های صورت گرفته در شورا به فراخور زمان تغییر کرده، به بیان برخی محورهای کارشده پرداخت و بیان کرد: سیاست اخیر در حوزه پژوهش این بوده که چون شورای تخصصی حوزوی به‌عنوان یکی از شوراهای اقماری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، در درجة اول شأن سیاست‌گذاری در حوزة علم و فرهنگ را دارد؛ لذا پژوهش‌ها در این شورا نیز باید به سمت پژوهش‌های راهبردی و سیاست‌پژوهانه حرکت کند.
دکتر لبخندق ادامه داد: بر همین اساس در سالهای اخیر تدوین و تنظیم گزارش‌های راهبردی و تحقیقات سیاست‌پژوهانه، به‌عنوان پشتوانة سیاست‌ها و راهبردهای مورد تصویب در شورای تخصصی حوزوی در دستور کار بوده است. همچنین برخی موضوعاتی که صبغة بنیادین و نظری داشته و در ردة پژوهش‌های راهبردی و کاربردی قرار نمی‌گیرند، لکن به‌عنوان لازمه و مقدمة برخی از پژوهش‌های راهبردی هستند، به اقتضاء نیازها ون مأموریت‌های این شورا در دستور کار قرار گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به موضوعاتی چون «نقد نظریه‌های فرهنگی معاصر از منظر اندیشه اسلامی» یا «مبانی فقهین سیاست‌گذاری فرهنگی» اشاره کرد.
وی با بیان اینکه برخی پژوهش‌ها مانند مشارکت در طراحی و تدوین سرفصل‌های درسی و رشته‌های آموزش عالی نیز توسط شورا انجام‌شده و تاکنون چندین رشتة دکترا مانند «دکترای فلسفه حقوق» و «دکترای سیاست‌گذاری فرهنگی» را تدوین و تنظیم کرده‌ایم.
مدیر پژوهش شورای تخصصی حوزوی بیان کرد: محور دیگر کارهای پژوهشی که طی یک دهه گذشته انجام‌شده، مشارکت در تنظیم اسناد بالادستی برای تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده که در این مورد نیز می‌توان به طرح تحول آموزش پرورش، سند تحول علوم انسانی، نظام‌نامه پیوست فرهنگی، سند مهندسی فرهنگی، نقشه جامع علمی کشور و فلسفه تعلیم و تربیت به عنوان نظریه پشتیبان سند بنیادین آموزش و پرورش اشاره کرد.
دکتر لبخندق افزود: سلسله پژوهش‌هایی هم در شورای تخصصی حوزوی انجام شده که جنبه آسیب‌شناسانه دارند. به‌عنوان مثال، در دو سال اخیر با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب بر اهمیت آسیب‌های اجتماعی، سلسله گزارش‌هایی از برخی آسیب‌‌های اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد، آسیب‌های جنسی و عرفان‌های کاذب تهیه شده که این گزارش‌ها به مراکز ذی‌ربط عرضه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه برخی از پژوهش‌های انجام‌شده در این شورا قابلیت عرضه عمومی دارند، ابراز کرد: برخی پژوهش‌ها نیز صرفاً برای این انجام می‌شوند که پشتیبانی معرفتی از شورای حوزوی و در امتداد آن، شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته باشند که گزارش‌های راهبردی یا گزارش‌های حوزه آسیب‌شناسی اجتماعی از این دست هستند و قابلیت نشر عمومی ندارند
مدیر پژوهش تخصصی حوزوی گفت: ثمرة برخی از پروژه‌های پژوهشی از جنس خروجی‌های متداول فعالیت‌های پژوهشی هم‌چو کتاب و فصلنامه و... نیست، افزود، خروجی برخی از این پروژه‌ها صرفاً افق‌گشایی در برخی از عرصه‌های علمی و فرهنگی است؛ مانند طراحی رشته‌های تحصیلی که نیرو و زمان زیادی نیز می‌طلبد و ثمره آن، راه‌اندازی چندین دوره آموزشی در سطوح مختلف تحصیلات تکمیلی بوده است.
دکتر لبخندق در پایان با تأکید بر اینکه در حاشیه برخی پژوهش‌ها برای انعکاس بیرونی آن‌ها اقدام به برگزاری نشست‌های علمی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: این نشست‌ها برای آگاهی و استفاده جامعه علمی کشور از محتوای پژوهش‌ها و نقد آن‌هاست که به‌عنوان مثال، امسال در سالگرد وحدت حوزه و دانشگاه، با حضور دکتر محمدرضایی پژوهش «درآمدی بر وحدت حوزه و دانشگاه» در یک نشست علمی عرضه خواهد شد و یا دو گزارش راهبردی در بحث جبهه فرهنگی انقلاب که پیش از این ارائه شده است.
كد خبر:41032
منبع خبر:واحد ارتباطات علمی شورای تخصصی حوزوی
تاريخ خبر:1396/08/24