تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


واحد ارتباطات و همکاری های علمی شورای تخصصی حوزوی

معرفی پایان نامه برتر در همایش کتاب سال حوزه


پایان نامه حجت الاسلام عبدالله غلامی با موضوع «مدل کار در سبک زندگی با رویکرد اخلاق اسلامی»شایسته تقدیر کتاب سال حوزه دوره نوزدهم سال 1396 شد.
باسمه تعالی
مدل کار در سبک زندگی با رویکرد اخلاق اسلامی
پایان نامه دکتری دانشگاه معارف اسلامی قم
پژوهشگر: حجت الاسلام عبداله غلامی
پژوهش شایسته تقدیر کتاب سال حوزه دوره نوزدهم سال 1396
چکیده:
کار و اشتغال، سابقه‌اي ديرين در تمدن بشر دارد؛ اما در پي تحولاتي که این مسئله به خود ديده، تدريجا وسيله‌اي شده است براي تحصيل سود و منفعت مادي. از سویی، رويکرد جوامع به مقوله کار، تابعي از فرهنگ و نظام ارزشي آن جامعه است. بر اين اساس، بحث از چيستي و چگونگي کار واشتغال از منظر دين، خصوصا آيين اسلام، مسئله‌اي ضروری و حائز اهمیت است که به مطالعه و کاوشي عميق در مباني نظري آن نیاز دارد. با اين کاوش، فرصتی فراهم مي‌آید که به استناد شاخص‌ها و ويژگي‌هاي مدل کار دینی، راهکارهاي برون‌رفت از معضِلات و چالش‌هاي حوزه کار و اشتغال ارائه و در نتیجه، طراحی و تدوين مدل کار در سبک زندگی اسلامی سهل‌تر شود.
اين پژوهش که داده‌های آن به روش کتابخانه‌اي گردآوری شده، پس از مطالعه و بررسي منابع و تحليل داده‌هاي تحقيق، به نتايج زير دست يافته است:
مدل کار و اشتغال اسلامي، شامل ارکان و شاخص‌هايي است که هر يک، ويژگي‌هاي متمايزي در مقايسه با ديگر مدل‌هاي معاصر دارد. مدل کار اسلامي، هدفمندانه بر مفاهيم و عناصري نظیر مسئوليت‌پذيري، وجدان کاري، حيات طيبه، خدامحوري، عدالت‌ورزي، حفظ کرامت و برابري انسان‌ها تأکيد مي‌کند.
در این مدل، تحصيل سود و جلب منافع مادي، تنها بخشي از اهداف کار و اشتغال است؛ اما عالي‌ترين مقصود آن، تأمين سعات و آرامش انسان به شمار می‌آید.
اصلي‌ترين توصيه راهبردي دین، براي برون‌رفت از چالش‌ها و معضِلات موجود در حوزه اشتغال و تجارت جهانی، خصوصا در جوامع اسلامي، ‌رجعت به سبک زيست ديني و انقياد به اصول اخلاقي است.
 

كد خبر:41848
منبع خبر:سایت کتاب سال حوزه
تاريخ خبر:1397/02/04