تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


معرفی کتاب :

«حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام»


کتاب «حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام» نوشته مرحوم آیت الله حاج سید ابوالفضل موسوی زنجانی و به کوشش و مقدمه استاد سیدهادی خسروشاهی منتشر شد.

محتوای کتاب

کتاب «حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام» ده فصل دارد: 1. گوشه هایی از اخلاق محمد(ص) 2. حقوق بشر از دیدگاه قرآن، سنت پیامبر و  ائمه هدی3. آزادی در نظر اسلام 4. نظام اجتماعی در اسلام 5. اسلام و مسئله بردگی 6. مسئله ربا و نظریه اسلام 7. موعود جهانی 8. شرائط و وظایف مرجعیت 9. شرایط تعدد زوجات و ازدواج موقت و 10. کرامت انسانی

درباره «گوشه‌ای از اخلاق محمد(ص)» که به تعبیر استاد محمود حکیمی از بهترین نوشتارهای موجود درباره حضرت محمد(ص)  است باید گفت، این مقاله از مقالات کتابی دو جلدی با عنوان «محمد(ص) خاتم پیامبران» است که به همت انتشارات حسینیه ارشاد در آغاز پانزدهمین قرن بعثت منتشر شده است. این مجموعه ماندگار، مجموعه‌ مقالات نویسندگان دینی با موضوع پیامبر اکرم(ص) بود و بزرگانی همچون دکتر سید جعفر شهیدی، دکتر شریعتی، آیت ‌الله شهید مطهری و گروهی دیگر از نویسندگان سال‌ های دهه چهل از جمله پدیدآورندگان این اثر هستند. آیت الله سید ابوالفضل زنجانی نیز در مقاله خود در این مجموعه با نگاهی تاریخی به ابعاد اخلاقی پیامبر پرداخته است. بعضی سرفصل‌ های این مقاله عبارتند از: «در کار تجارت، با ستمدیدگان، با بردگان، نظافت، بخشش و گذشت، ادب معاشرت، حریم قانون، عبادت، زهد و پارسایی، استقامت، احترام به افکار عمومی.» آیت الله  زنجانی سعی دارد تا با ذکر گوشه‌ های تاریخی عیناً اخلاق پیامبر را به خواننده نشان دهد؛ از این رو این مقاله سرشار از ارجاعات تاریخی است.

ویرایش جدید کتاب «حقوق بشر و نظام اجتماعی در اسلام» در 304 صفحه، قطع رقعی،شمارگان 1100 نسخه و قیمت 18500 تومان منتشر شده است.

كد خبر:42173
منبع خبر:خبرگزاری رسا
تاريخ خبر:1397/04/30


پیوست