تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


آیت الله اعرافی:

عدم توجه ویژه به مهارت های کاربردی، ضعف امروز مراکز علمی کشور است


مدیر حوزه های علمیه خواستار توجه مراکز آموزش عالی حوزوی و دانشگاهی در خصوص ادبیات – فارسی و عربی- و هنرهای ادبی شد.

آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار  رئیس و معاونین دانشگاه تربیت دبیری شهید رجائی  که امروز در قم برگزار شد، اظهارداشت: یکی از ویژگی های مثبت دانشگاه شهید رجایی، توجه و استناد به اسناد بالادستی نظام و آموزش عالی کشور می باشد که جای شکر و قدردانی دارد چرا که در مسیری حرکت می کنید که سنجیده و حکیمانه است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه افزود: امروز با توجه به اینکه برای اسناد تحولی و بالا دستی نظام اگر چه دارای نواقصی هم باشند، تلاش شده  و عده ای کارشناس خبره و محقق ایامی را سپری کردند تا چشم اندازی را برای تحول آموزشی کشور رقم بزند، اما متاسفانه  آنطور که شایسته و بایسته است، توجهی را شاهد نیستیم.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی دو بال برای تحول و نوآوری در آموزش و پرورش کشور هستند، بیان داشت: ما در این چهاردهه اخیر رشد کمّی زیادی از لحاظ مراکز علمی، هیئات علمی، اساتید آمار و ارقام خوبی را شاهد بوده ایم و آنچه بر اساس آمایش رویکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی، لازم است بحث کیفیت را در مراکز آموزش عالی به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا مورد توجه جدی قرار دهیم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه اذعان داشت: امروز دانشگاه شهید رجایی و فرهنگیان حلقه وصل جامعه علمی – دانشگاهی کشور با آموزش و پرورش هستند و باید تربیت مربی و معلم به گونه ای باشد که نسلی متعهد، انقلابی و دینی را شاهد باشیم.

مدیر حوزه های علمیه در بخش دیگری از سخنانش به ضعف بزرگ مراکز آموزش عالی حوزوی و دانشگاهی کشور اشاره کرد و افزود: کسب مهارت های آموزشی، ضعف بزرگی است که امروز مراکز حوزوی و دانشگاهی با آن مواجه هستند، البته در حوزه مرکز آموزش های مهارتی و کاربردی شکل گرفته است و تاکنون برنامه های ارزشمندی را داشته اند که کافی نیست و نیاز به فعالیت بیشتر نیز دارند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، تببین علم از منظر دین و اسلام را یکی دیگر از نکات مهم مراکز دانشگاهی توصیف کرد و گفت: باید برنامه ای تدارک دیده شود که دانشجویان حداقل یک واحد درسی پیرامون فلسفه علم در نظام هستی و اسلامی را پشت سر بگذارند و با فلسفه علم از منطق ومنظر اسلام و شرعیت آشنا شوند.

آیت الله اعرافی تاکید کرد: توجه به ادبیات و هنرهای ادبی در فعالیت های فرهنگی بسیار اثر بخش است، اگر ما نسبت به ادبیات عربی در حوزه و ادبیات فارسی در دانشگاه ها نگاه ویژه ای داشته باشیم، بی تردید شاهد آثار و برکات ارزشمندی خواهیم بود.

وی افزود: به کار گیری افراد خُبره در زمینه مشاوره و راهنمایی برای دانشجویان و طلاب می تواند نقش بسزایی در ترویج و گسترش علم و معرفت بر جایی بگذارد و هیچ کسی مانند اساتید نمی توانند این نقش را ایفا کنند، برخورداری از قدرت مشاوره و راهنمایی در اساتید و کمک به طلاب بسیار پر اهمیت است.

امام جمعه قم ادامه داد: فعالیت در عرصه های بین المللی با حفظ و صیانت از ارزش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی می تواند مناسب فعالیت های این دانشگاه شاخص در کشور باشد.

مدیر حوزه های علمیه در پایان سخنان خود با بیان اینکه ان شاءالله شاهد دانشگاهی متناسب و تراز با ارزش های اسلام و انقلاب اسلامی باشیم به طرح «حبل المتین» اشاره کرد و گفت: این طرح در راستای برش 5 ساله سند تحول حوزه های علمیه است که درکنار هر حوزه علمیه فضایی آموزشی برای تربیت افراد غیر حوزوی شکل بگیرد و معاونت تبلغی و فرهنگی حوزه علمیه متولی انجام این مهم می باشد.

آیت الله اعرافی افزود: دانشگاه شهید رجایی با برنامه ها و طرح های متفاوتی که نسبت به سایر دانشگاه های دیگر کشور دارد، باید نسبت به برگزاری دوره های عمومی دروس معارفی برای همه دانشجویان خود برنامه ریزی داشته باشد.

كد خبر:42437
منبع خبر:خبرگزاری رسمی حوزه
تاريخ خبر:1397/07/16